پژوهش و تحقیقات

انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی و جمع آوری پژهش و تحقیقات مفید دیگران

همایش بين المللی بیداری جهانی اسلامی در لندن

 

برگزاری همایش بين المللی بیداری جهانی اسلامی در خجسته روز 22 بهمن سالروز پيروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ايران در مرکز اسلامی انگلیس

برگزاری همایش بين المللی بیداری جهانی اسلامی در خجسته روز 22 بهمن سالروز پيروزی انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ايران در مرکز اسلامی انگلیس

همایش یک روزه بين المللی "بیداری جهانی اسلامی" روز یکشنبه 12 فوريه 2012 مصادف با 22 بهمن سالروز پيروز شکوهمند انقلاب اسلامی مردم غيور ايران با حضور اندیشمندان و صاحب نظران مسلمان و غیرمسلمان در مرکز اسلامی انگلیس در شهر لندن برگزار شد.
در این همایش که با همکاری مشترک "موسسه اسلامی اهل البیت"(AIM) و مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد، اندیشمندان و صاحب نظران درباره تاثیرات انقلاب اسلامی ایران بر بیداری اسلامی در جهان عرب و دستاوردها و چالش های پیش روی انقلاب های مردمی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا سخنرانی کردند.
حجت الاسلام والمسلمین معزی نماینده مقام معظم رهبری و رییس مرکز اسلامی انگلیس طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این همایش ضمن تبریک میلاد باسعادت پیامبر اسلام(ص) و حضرت امام جعفرصادق(ع) ؛ابراز امیدواری کرد که با لطف و عنایت حضرت حق این همایش در زمینه تبیین موضوع مهم بیداری اسلامی در جهان مفید فایده باشد و به درک درست این حرکت ها در جهان اسلام کمک کند.
وی تاکید کرد: حرکت هایی که طی یک سال اخیر در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق افتاد برای بسیاری باورکردنی نبود و جهان را شگفت زده کرد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس با اشاره به تبلیغات گسترده دشمنان علیه دین و معنویت در جهان گفت: جهان کنونی به رغم تمامی تبلیغاتی که در قرون گذشته علیه دین به معنای مطلق، معنویت، توجه به خدا و خداپرستی شده بود، شاهد وقوع یک چرخش بسیار چشمگیر است.
حجت الاسلام والمسلمين معزی تاکيد کرد: در قرن گذشته بویژه در نیمه اول آن و همچنین دو، سه دهه آغازین نیمه دوم قرن بیستم، در نقاط مختلف جهان و حتی سرزمین های اسلامی، مادی گرایی و گرایش به ضدیّت با دین، توجه طبقات مختلف اجتماعی و بویژه طبقه به اصطلاح تحصیل کرده و روشنفکر را به خود جلب کرده بود. "امّا در دو دهه آخر قرن بیستم و همچنین دهه اول قرن حاضر، ما شاهد یک رویکرد چشمگیر در جهان و بویژه در جهان اسلام نسبت به دین، معنویت، اعتقادات اسلامی و ساختن جامعه ای بر پایه معارف اسلامی و قرآنی را مشاهده می کنیم."
نماینده مقام معظم رهبری سپس به پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: 33 سال پیش، در سرزمین اسلامی ایران با وجود اینکه دشمنان اسلام یک رژیم استبدادی و دست نشانده را حاکم کرده بودند و با تمام توان از آن حمایت می کردند، ملت مسلمان ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) به پا خاست و حرکتی را در جهان پدید آورد که هنوز پس از گذشت بیش از سه دهه برای جهانیان و صاحب نظران شگفت انگیز است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس اظهارداشت: در ایران، یک حکومت و نظامی بر مبنای اندیشه ها و معارف قرآنی و اسلامی تاسیس شد که در زمینه های مختلف توانست آنچه را که از معارف اسلامی و قرآنی در اختیار داشت بر پایه اجتهاد درست ،نظام سازی کند و تاکنون نیز پس از گذشت 33 سال با تمام مشکلاتی که دشمنان از نظر سیاسی، نظامی و اقتصادی بر سر راه این حرکت عظیم ایجاد کرده بودند، توانسته است به حرکت خود ادامه دهد.
وی گفت: تصور می شد که این حرکت فقط در ایران اتفاق افتاده و در هیچ جای دیگر اتفاق نخواهد افتاد ولی مشاهده کردید که در یک سال اخیر در شمال آفریقا و خاورمیانه ،حرکت هایی آغاز شد که هرگز باور کردنی نبود. "ملت مسلمان مصر توانست در برابر طاغوت خود، حسنی مبارک، به پا خیزد و مردم مسلمان مصر و بویژه جوانان آن کشور حرکتی را پدید آوردند که جهانیان را شگفت زده کرد. تونس از دیگر کشورهای مسلمان بود که حرکت بیداری اسلامی در آن تحقق یافت و نتایج آن نیز چشمگیر و خیره کننده بود. در لیبی ملاحظه کردید که چگونه مردم به پا خاستند. در یمن ما می بینیم که مردم چگونه حرکت کردند و در برابر استبداد مقاومت می کنند و به پیش می روند. در بحرین ملت مظلوم آن کشور به رغم تمام فشارهای موجود، به پا خاسته اند."
حجت الاسلام والمسلمین معزی افزود: اینها همه نشانه هایی از این حقیقت است که در این قرن به رغم تمام حرکت های ضدالهی، ضدخدایی و ضددینی، ما نوعی از کشش و گرایش و حرکت به سمت خدا، دین و معنویت را در جوامع اسلامی مشاهده می کنیم و این همان بیداری اسلامی است.
وی تاکید کرد: این حرکت ها محصول اندیشه درست اسلامی، شناخت درست از دین خدا، امید به یاری پروردگار متعال و اتکا به نیروی مردمی است. اگر به خدا امید داشته باشیم و فقط از او یاری بخواهیم، او نیز ما را یاری خواهد کرد و این بر اساس آموزه های قرآنی؛ وعده حتمی الهی است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس افزود: همان گونه که قرآن کریم وعده داده اگر دین خدا و مسیر الهی را یاری کنیم، خدا نیز ما را یاری خواهد کرد. اگر مقاومت کنیم و تقوا پیشه کنیم، نقشه های شیطانی آسیبی به ما نخواهد رساند و سرانجام این وعده خداست که زمین را صالحان به ارث خواهند برد.
وی اظهارداشت: این اندیشه های درست امروز در اذهان و دل های امت اسلامی در این سرزمین ها بیدار شده و اتکا به قدرت پروردگار متعال و امید داشتن به وعده های الهی، حرکت آفرین شده و ملت ها سرانجام با مقاومت توانستند پیروز شوند. این وعده الهی برای امت اسلامی و همچنین بشریت است که اگر ایمان بیاورید، معتقد شوید و درست عمل کنید، سرانجام زندگی طیّب و پاکیزه خواهید داشت.
در این همایش بخش هایی از سخنان حضرت امام خمینی(ره) درباره جهان اسلام و بویژه وضعیت مردم مصر در دهه 1980 میلادی و همچنین فیلم کوتاهی از قیام مردم بحرین پخش شد که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.
دهها نفر ازعلاقه مندان به مسائل جهان اسلام برای استفاده از مباحث این همایش در سالن اصلی مرکز اسلامی انگلیس حضور داشتند.
در ادامه این همایش تعدادی از اندیشمندان و صاحب نظران درباره جنبه های مختلف بیداری اسلامی از جمله "خیزش برای عدالت جهانی، نقش فلسطین در بیداری اسلامی، آینده بیداری اسلامی، استثمارخاورمیانه توسط غرب، مفهوم و اهمیت وحدت اسلامی، هویت بیداری اسلامی، رسانه های جمعی و بیداری اسلامی، ضرورت به روز شدن جوامع اسلامی" سخنرانی کردند.
يکی ازسخنرانان اين همايش بين المللی خانم لورن بوث روزنامه نگار انگلیسی بود که به دلیل حضور در آمریکا مجبور بود از طریق ارتباط ویدئویی سخنان خود را ایراد کند. او با اشاره به انقلابهای کشورهای عربی با هدف رسیدن به آزادی گفت: نکته مهم اینجاست که در همه این کشورها علاوه بر درخواست آزادی نکته مشترک دیگر این است که بلافاصله بعد از سقوط دیکتاتور، پرچم فلسطین افراشته شده است. او اولین نتیجه انقلاب های عربی را زنده شدن آرمان فلسطین معرفی کرد. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که در طول انقلاب مصر بیش از یک میلیون نفر در خیابان های قاهره، با وجود تهدید های آمریکا به تحریم اقتصادی کشور ،همچنان فریاد زنده باد فلسطین و زنده باد قدس سر دادند.
خانم لورن بوث به سفر سال گذشته خود به تونس و مراکش اشاره کرده و گفت در هر دو این کشورها اکنون پرچم فلسطین افراشته شده است. او همبستگی با فلسطین را نقطه مشترک آمال همه مسلمانان جهان نامید. به گفته او حتی در کشور مالدیو پس از تلاش برای عادی سازی روابط با اسرائیل شاهد سقوط دولت هستیم. او سپس به حدیثی از پیامبر(ص) اشاره کرد با این مضمون که وقتی ملتهای دیگر علیه شما متحد شدند، ایمان را در «شام» پیدا کنید.
وی در سخنان خود درباره سفر اخیراسمعیل هنیه به ایران و اهمیت این سفر نکاتی بیان نمود. او سپس با یادآوری معراج پیامبر (ص) از مسجدالاقصی و نمازخواندن پیامبران پیشین به امامت آن حضرت پرسید: چرا باید خداوند آخرین پیامبر خود را از بیت المقدس به معراج ببرد؟ این سرزمین چه اهمیتی دارد؟ و سپس نتیجه گرفت همانگونه که در ماه های گذشته دیده ایم مهم ترین عامل وحدت مسلمانان و آرمان مشترک همه مسلمانان در تمام جهان اسلام ، آزادی فلسطین بوده است.
در این قسمت از برنامه کلیپ ویدئویی کوتاهی از امام خمینی پخش شد. در این ویدئو امام خمینی به روشنی انقلاب اسلامی در مصر را نوید می دهد. در ادامه این ویدئو بخشهایی از سخنان رهبر انقلاب پخش شد که در طی آن ایشان برغم اصرار رسانه های غربی؛ به اسلامی بودن این حرکت ها تاکید نموده و اصطلاح «بهار عربی» را نامناسب می دانستند.
سخنران بعدی دکتر کمال هلباوی از اعضا و حامیان قدیمی اخوان المسلمین مصر بود. او در سخنان خود محاکمه حسنی مبارک و خانواده او و تسخیر 70 درصد از کرسی های پارلمان این کشور را به عنوان مهم ترین دستاوردهای این انقلاب معرفی نموده و گفت: این انقلاب هنوز ادامه داشته و در میانه راه است.
وی ضمن اشاره به حدود 60 سال مبارزه با دیکتاتوری در مصر و در جهان اسلام گفت: ما دراین مبارزه از برادران ایرانی الگو گرفته ایم. او امام خمینی و انقلاب اسلامی ایران را به عنوان الگوی خود معرفی کرده و گفت "من تفاوتی بین امام خمینی، حسن البنا و سید قطب نمی بینم و اینها همه رهبران ما هستند."
او سپس با استناد به آیاتی از قرآن به تشریح آینده جهان اسلام و تاکید بر وظایف و مسوولیت های مسلمانان پرداخت. وی گفت: ما باید از استکبار غرب برتر و قوی تر باشیم. ما باید به سمت دانش و فناوری های جدید برویم و این کاری است که ایرانی ها به خوبی آن را انجام داده اند. به گفته او یکی از دلایل دشمنی آمریکا با مردم ایران همین پیشرفت های علمی است.
دکتر کمال هلباوی حمایت نامحدود و بدون قید شرط آمریکا از اسرائیل و همزمان دشمنی نامحدود با ایران را یکی از روشن ترین نمونه های معیارهای دوگانه و دورویی آمریکا دانست. وی سپس گفت: چه غربی ها اعتقاد داشته باشند چه نداشته باشند، ما مطمئن به وعده الهی هستیم که گفت خداوند دین خود را ظاهر خواهد کرد، چه مشرکین بخواهند و چه نخواهند.
وی افزود اکنون پس از سقوط مبارک اسرائیلی ها به دنبال یک متحد استراتژیک دیگر در منطقه می گردند ولی هرگز آن را پیدا نخواهند کرد. وی در پایان گفت که کنفرانس بین المللی بیداری اسلامی ماه مارچ یا اوایل آوریل سال جاری در مصر برگزار خواهد شد و ابراز امیدواری کرد که در آن کنفرانس میزبان حاضران این جلسه باشد.
آقای جرج گالوی، نماینده سابق پارلمان انگليس سخنران بعدی این کنفرانس بود. وی گفت تمام عمر منتظر این لحظه تاریخی بوده است. لحظه برگشتن ورق تاریخ به با بیداری اسلامی. وی افزود البته هنوز دیو کاملاً شکست نخورده است و برای همین هم انقلاب یک پروسه طولانی است. جرج گالوی همچنین تاکید کرد که انقلاب های اخیر همه تحت تاثیر انقلاب ایران بوده و نباید آنها را قیام عربی خواند.
وی با اشاره به حدود ربع قرن عضویت در پارلمان انگلیس گفت که در طول حضورش در پارلمان بارها از مقابل اتاقی که بالفور اعلامیه ننگین خود را در آن صادر کرد عبور کرده است. به گفته او بالفور که حتی با معیارهای استعماری آن زمان هم فرد منحوسی بود اعلامیه ای صادر کرد که در آن بدون اجازه و نیابت سرزمین یک ملت را به افراد دیگری بخشید. وی آنها را یهودیان بی خدایی که خود را صهیونیست می نامیدند ،خواند.
وی گفت صهیونیست ها ابتدا با بریتانیا بر سر تصرف اوگاندا مذاکره می کردند. همچنین منطقه «پاته گونیا» در آرژانتین هم یکی از مناطق نامزد شده توسط صهیونیست ها بود تا اینکه سرانجام بر سر فلسطین به توافق رسیدند. او نتیجه این توافق را حذف یک کشور از صفحه نقشه و آواره شدن یک ملت و پراکنده شدن آنها در سراسر جهان معرفی کرد. وی گفت به عنوان مثال پناهندگان فلسطینی در لبنان خارج از اردوگاه حق رفتن به مدرسه و حتی بیمارستان را ندارند. آنها نمی توانند مشاغل خاصی را که در یک لیست 49 تایی برشمرده شده را انتخاب کنند.
جرج گالوی گفت اکنون شهرک های یهودی در تمام سرزمین ها اشغالی سربرآورده اند. وی سپس به تضاد این شهرک های لوکس که همیشه هم بالای تپه ها ساخته می شوند با زندگی فقیرانه مردم تحت اشغال اشاره کرد و افزود: ایست های بازرسی صهیونیست ها موجب پاره پاره شدن آن سرزمین شده اند. به گفته او اکنون حتی حضرت مریم هم نمی تواند برای به دنیا آوردن حضرت عیسی (ع) بدون گذشتن از ایست های بازرسی از ناصره به بیت اللحم برود.
او در ادامه با یادآوری جنایات اسرائیل در غزه و کشتار مردم غیرنظامی آن؛ رژیم مبارک در مصر را به خاطر بسته نگه داشتن مرز رفح شریک جرم اسرائیل معرفی کرد. وی گفت این جنایت توسط به اصطلاح دموکراسی های غربی تایید و حمایت شد و حتی گوردون بروان نخست وزیر وقت انگلیس ناوگان دریایی سلطنتی را برای کامل کردن محاصره دریایی غزه به منطقه فرستاد.
وی با اشاره به سایکس و پیکو، کسانی که به قول او نقشه خاورمیانه را با مداد روی کاغذ کشیده و با ایجاد کشورهای غیرواقعی و جعلی موجب یک قرن تفرقه بین مسلمانان شدند افزود اکنون نیز پروژه «سایکس و پیکو» جدیدی برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان و یک قرن دیگر استعمار در حال شکل گیری است. وی افزود برای غرب هیچ مهم نیست که چه کسی شیعه و چه کسی سنی است. هر کس بهتر و بیشتر اطاعت کند، غرب با او همراه و دوست خواهد بود.
وی حمله احتمالی غرب و اسرائیل به ایران را بزرگترین اشتباه تارخی غرب معرفی کرد که روزگار آنها و حاکمان عرب منطقه را سیاه خواهد نمود. به نظر او ایران مثل عراق یک کشور ضعیف و شکست خورده نیست و می تواند به خوبی از خود دفاع کند.
سخنران دیگر حجت الاسلام والمسلمين سعید بهمن پور بود که به موضوع وحدت بین مسلمانان پرداخت. وی گفت در قرآن وقتی سخن از وحدت به میان می آید، منظور وحدت بین همه است و نه فقط بین مسلمانان. وی همچنین گفت وقتی حضرت علی (ع) مالک اشتر را به سوی مصر روانه می کرد، در مصر علاوه بر مسلمانان ادیان و گروه های دیگری نیز زندگی می کردند. حضرت علی (ع) مالک اشتر را والی همه این انسان ها قرار داد و نه فقط والی مسلمانان.
حجت الاسلام بهمن پور حدیثی از حضرت علی (ع) روایت کرد که بر طبق مضمون آن «اصلاح ذات بین» اجری بیشتر از نماز و روزه تمام عمر یک انسان دارد. وی سپس نتیجه گرفت وقتی اصلاح ذات بین از تمام نماز و روزه یک عمر با ارزش تر است، خیلی بی معنی است که بر سر ظواهر همین نماز و روزه مسلمانان دچار تفرقه شوند. وی گفت امام خمینی اهتمام ویژه ای به وحدت بین شیعه و سنی داشتند تا جایی که موجب اعتراض برخی روحانیون سنتی شد.
وی حضور اسمعیل هنیه در ایران را نتیجه همین دیدگاه وحدت گرایانه امام خمینی دانست و گفت اگر در ایران دیدگاه فرقه ای شیعی حاکم بود این رهبر سنی فسطینی هرگز نمی توانست به ایران سفر کند.
وی با بیان اینکه عنوان «بهار عربی» برای نامیدن قیامهای کشورهای اسلامی نارسا است گفت: نتیجه انتخابات اخیر در مصر و تونس و پیروزی اسلامگراها نشان داد که اسلام عامل اصلی همه این تحولات بوده است.
سخنران دیگر این برنامه عمار وقاف محقق سوری بود که در خصوص نیاز به تجدد و مدرنیته در جهان اسلام سخن گفت. وی با بیان نکاتی پیرامون فتواهای علمای وهابی و مخالفت بنیادی آنها با تمام مظاهر زندگی مدرن گفت: مسلمانان باید بتوانند با فکر باز با دنیای جدید روبرو شده و افکار جدید را جذب کنند. آنها نه تنها نباید انفعالی عمل کنند، که برعکس باید سعی کنند در جریان تحولات مدرن اثرگذار باشند.

سخنران دیگر این برنامه دکتر راشد بن عیسی بود که به دلیل حضور در کنفرانسی در تهران مجبور بود سخنان خود را از طریق ارتباط ویدئویی ایراد نماید. دکتر بین عیسی در سخنان خود نکاتی پیرامون هویت و هویت اسلامی بیان نمود. وی با برشمردن عوامل هویت گفت برخی از این عوامل، مانند زبان بین ما و سایر افراد یک جامعه مشترک بوده و باعث ایجاد نوعی همبستگی بین فرد و آن گروه می شود. وی گفت گاهی اوقات هویت ها از طریق ضدیت با چیزی شکل می گیرند و به عنوان یک مثال به هویت مشترک شکل گرفته در جریان قیام های اسلامی اشاره کرد که در آنها مخالفت با اسرائیل به صورت وجه مشترک در آمده است.
وی در ادامه سخنان خود اطاعت و بندگی خدا را بهترین عامل وحدت توصیف کرد چرا که اطاعت از خدا به گفته او بر خلاف اطاعت از بشر به هیچ عنوان مخالف فردیت، هویت و اراده انسان ها نیست.
سخنران بعدی یکی از موسسین و اعضای گروه «عدالت برای بحرین» بود که پس از پخش فیلم کوتاهی از جنایات رژیم حاکم بر بحرین نکاتی را بیان نمود.
در همین زمان، مجری برنامه اعلام کرد که دکتر «تونی هووارث» از کشیشان انگلیکان ، به خاطر توصیه دولت انگلیس از شرکت در این برنامه و ایراد سخنرانی اجتناب کرده است.
سخنران بعدی «روشن محمد صالح» رئیس بخش خبر لندن پرس تی وی بود که در خصوص رسانه اسلامی سخنانی بیان نمود. او که پیشتر در الجزیره انگلیسی فعالیت می کرده گفت که در طول بهار عربی به خیلی از کشورهای عربی سفر کرده است. وی گفت: ما ابتدا اصطلاح بیداری اسلامی را با اکراه بکار می بردیم اما بعداً نتیجه انتخابات مصر و تونس و پیروزی اسلامگراها نشان داد که ما درست می گفتیم و جوهره این قیامها اسلامی بوده است.
وی با تقسیم بندی رسانه های خبری به پیچیده و ساده، بی بی سی را نمونه یک رسانه پیچیده معرفی کرد که حتی به مخالف خود نیز اجازه ابراز عقیده می دهد، اما به طور خیلی کنترل شده. وی به همین دلیل بی بی سی، الجزیره و سی ان ان را رسانه های تاثیر گذار در منطقه توصیف کرد. به گفته وی شبکه هایی مانند پرس تی وی و RT شبکه هایی ساده و کمترپیچیده هستند. وی با تاکید بر زوال تدریجی غرب و ظهور جهان اسلام گفت که اکنون زمانی است که جهان اسلام به رسانه احتیاج دارد. وی پرس تی وی را نمونه ای از تلاش برای ایجاد یک رسانه اسلامی توصیف کرد که تا حدودی نیز موفق بوده است. وی با اشاره به اینکه در موضوع بحرین پرس تی وی یکی از معدود شبکه های ارسال کننده خبر است، برخی ایرادها وانتقادها در زمینه پوشش ناکافی تحولات در سوریه را تا حدودی منصفانه توصیف کرد.
آقای روشن محمد صالح گفت: اکنون ما در لحظه ای از تاریخ هستیم که جهان اسلام به وضوح اهمیت جنگ نرم و نیاز به یک رسانه را احساس کرده است. به نظر وی مهمترین نیاز رسانه های اسلامی ایجاد اعتبار است که با افزایش نقد از خود می توان به آن تحقق بخشید.

+   ۹۱/۰۲/۱۷     محمد جواد  |